1 maj-talare i Jönköpings län

På 15 olika platser i Jönköpings län kommer Socialdemokraterna att arrangera första maj-firanden. Bland talarna märks bland annat migration- och biträdande justitieminister Heléne Fritzon som talar i Jönköping.

Nu är det klart med vilka som kommer att tala på första maj i Jönköpings län. Totalt firas första maj på 15 olika platser i Jönköpings län. Nedan finns en lista med talare samt tider för respektive firande.

Aneby
Huvudtalare: Diana Laitinen Carlsson, kommunalråd i Eksjö kommun och riksdagskandidat
Ungdomstalare: Joaquim Larsson, ordförande S-studenter i Jönköping
Samlingsplats: Aneby konserthus, 10.15.
Avmarsch: 10.30
Möte: Fredstorget, 11.00.

Eksjö
Huvudtalare: Marcus Eskdahl, regionråd i Region Jönköpings län
Ungdomstalare: Samrina Gadzo, ledamot i SSU:s förbundsstyrelse
Samlingsplats: Bryggaregatan 2B utanför ABF 14.30
Avmarsch: 15.00
Möte: Stora torget, 15.15.

Gislaved
Huvudtalare: Jesper Eneroth, gruppledare för S i Kyrkomötet
Samlingsplats: Dalenparken, 13.00.
Avmarsch: 13.30
Möte: Dalenparken, 14.00, Kaffe i Folkets hus, 15.00.

Gnosjö
Huvudtalare: Veli-Pekka Säikkälä, avtalssekreterare IF Metall
Möte: Bäckadalsparken, 14.00.

Habo
Huvudtalare: Anna Franzén, ordförande SSU i Jönköpings län
Möte: Kärrsliljans restaurang, Vårdcentrum i Habo, 9.00.

Norrahammar
Huvudtalare: Carina Gardewall, Tim Andersson
Ungdomstalare: Johanna Haglund
Samlingsplats: Slätten, 9.30.
Avmarsch: 10.00.
Möte: Norrahammars Folkets hus.

Huskvarna
Huvudtalare: Dan Mattsson, LO-ombudsman
Ungdomstalare: Elin Svensson
Möte: Alf Henrikssons plats, 11.00.

Jönköping
Huvudtalare: Heléne Fritzon, migrations- och biträdande justitieminister
Ungdomstalare: Anna Franzén, ordförande SSU i Jönköpings län
Samlingsplats: 13.00.
Avmarsch: Hovrättstorget, 14.30.

Mariannelund 
Huvudtalare: Thomas Strand, riksdagsledamot
Samlingsplats: Torget, 11.00.

Nässjö
Huvudtalare: Carina Ödebrink, regionråd i Region Jönköpings län och riksdagskandidat, Mats Griph, LO-ombudsman
Ungdomstalare: Isak Öhrlund, ledamot i SSU:s distriktsstyrelse
Samlingsplats: Stora torget, 10.30.
Avmarsch: 11.00.
Möte: Stadsparken.

Sävsjö
Huvudtalare: Rachel De Basso, regionrådskandidat Region Jönköpings län
Ungdomstalare: Karin Andersson, ordförande SSU Eksjö
Samlingsplats: 12.30.
Avmarsch: Kulturhuset, 13.00.

Tranås
Huvudtalare: Thomas Strand, riksdagsledamot, Mikael Stenquist, oppositionsråd i Tranås kommun
Ungdomstalare: Edvina Palmcrantz, ledamot i SSU:s distriktsstyrelse
Samlingsplats: Lilla Sveagatan, 14.00.
Avmarsch: 14.30.
Möte: Torget, 15.00.

Vaggeryd
Huvudtalare: Veli-Pekka Säikkälä, avtalssekreterare IF Metall
Facklig talare: Ann-Christin Hallinder, Kommunal
Ungdomstalare: Josephine Svanberg, ordförande SSU Vaggeryds kommun
Samlingsplats: Bakom Folkets hus i Vaggeryd, 09.30.
Avmarsch: 10.00.
Möte: Folkets hus i Vaggeryd, 10.40.

Vetlanda
Huvudtalare: Johanna Haraldsson, riksdagsledamot, Henrik Tvarnö, kommunalråd i Vetlanda kommun, Thomas Olsson, ordförande LO-distriktet Småland-Blekinge
Ungdomstalare: Hugo Svensson, ordförande SSU Vetlanda
Samlingsplats: Folkets hus, 10.00.
Avmarsch: 10.15.
Möte: Torget, 10.30.

Värnamo
Huvudtalare: Peter Persson, riksdagsledamot.
Ungdomstalare: Khalid Porikrim, ordförande SSU Värnamo
Samlingsplats: Flanaden Värnamo, 14.30.
Avmarsch: 15.00.
Möte: Värnamo Folkets park, 15.30.

facebook Twitter Email