Fira 1 maj i Jönköpings län

Äntligen får vi träffas fysiskt för att fira första maj igen. I år kommer Socialdemokraterna att arrangera första maj-firanden på 13 olika platser i länet. Bland talarna märks bland annat klimat- och miljöminister Annika Strandhäll, Europaparlamentarikern Ilan De Basso och LO:s nationella valledare Dan Mattsson.

Nu är det klart med var första maj kommer att firas i Jönköpings län, och vem som kommer att tala på respektive plats.

Eksjö kommun

Eksjö

Tid: 14.00.

Plats: Vildparken.

Talare: Carina Ödebrink, riksdagsledamot från Jönköpings län, Karsten Offenbartl, kandidat till regionfullmäktige, Sebastian Hörlin, oppositionsråd Eksjö kommun, Darick Wardh, Kommunal och Frida Enqvist, SSU.

Mariannelund

Tid: 11.00

Plats: Filmbyn.

Talare: Sebastian Hörlin, oppositionsråd Eksjö kommun, Karsten Offenbartl, kandidat till regionfullmäktige och Frida Enqvist, SSU.

Gislaveds kommun

Gislaved

Tid: Samling klockan 12.00, avmarsch 12.30.

Plats: Dalenparken.

Talare: Rachel De Basso, regionråd, Niklas Sigvardsson, riksdagskandiat.

Gnosjö kommun

Gnosjö

Tid: 14.00.

Plats: Hammaregården.

Talare: Fredrik Franke, LO, Markus Kauppinen, oppositionsråd Gnosjö kommun.

Övrigt: Dogge Doggelito underhåller.

Habo kommun

Habo

Tid: 09.00.

Plats: Kärsliljan.

Talare: Ilan De Basso, europaparlamentariker.

Firandet är ett samarrangemang med Socialdemokraterna i Mullsjö kommun.

Jönköpings kommun

Huskvarna

Tid: 11.00.

Plats: Alf Henrikssons plats.

Talare: Dan Mattsson, valledare LO, Noel Linder, SSU.

Jönköping

Tid: Start klockan 13.00, avmarsch klockan 14.30, tal klockan 15.00.

Plats: Hovsrättstorget.

Talare: Annika Strandhäll, klimat- och miljöminister, Ilan De Basso, Europaparlamentariker, Peter Persson, tidigare riksdagsledamot, Junie Ek Alexandersson, SSU, Thomas Olsson, ordförande LO-distriktet Småland-Blekinge.

Norrahammar

Tid: 11.00.

Plats: Torget vid Coop.

Talare: Andreas Persson, kommunalråd i Jönköpings kommun, Wilma Lagerqvist, SSU.

Nässjö kommun

Nässjö

Tid: Avmarsch klockan 11.30, tal klockan 12.00.

Plats: Stadsparken.

Talare: Annika Strandhäll, klimat- och miljöminister, Reham Attala, SSU.

Tranås kommun

Tranås

Tid: Avmarsch från Lilla Sveagatan 14.00, tal på Torget klockan 15.00.

Plats: Lilla Sveagatan, Torget.

Talare: Dan Mattsson, valledare LO, Reham Attala, SSU.

Vaggeryds kommun

Vaggeryd

Tid: Frukost klockan 08.30, avmarsch klockan 09.30, tal klockan 10.00.

Plats: Folkets hus.

Talare: Carina Ödebrink, riksdagsledamot från Jönköpings län, Kenth Williamsson, kommunalråd, Simon Johansson, kandidat till regionfullmäktige, Junie Ek Alexandersson, SSU, Annelie Borgström, LO.

Vetlanda kommun

Vetlanda

Tid: 11.00.

Plats: Stortorget.

Talare: Johanna Haraldsson, riksdagsledamot från Jönköpings län, Henrik Tvarnö, kommunalråd i Vetlanda kommun, Olle Busé, rektor Ädelfors Folkhögskola.

Värnamo kommun

Värnamo

Tid: Samling 14.00, avmarsch 15.00.

Plats: Trelleborgsskolan, Folkets park.

Talare: Hanna Mamchur, Ukraina nordic forum, Diana Laitinen Carlsson, riksdagsledamot från Jönköpings län, Thomas Gustavsson, regionrådskandidat, Azra Muranovic, oppositionsråd.

facebook Twitter Email